.

Ziyaretçi Defteri

İsim Adnan ŞAHİN
E-Mail odbeica@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    18.01.2011 15:17:25

Mesajı

Değerli Tuncay gözlerinden öperim.Yaptığınız ve yapmaya devam ettiğin bu güzel hizmetinin devamının aksamadan sürmesini temenni ediyorum.....Tuncay bu gün siteni ziyaret ettim.köylülerimin dayanışma ve yardımlaşma içerisinde olduğunu aracılığınla gördüm ....Başta Azmiye olmak üzerere geçmiş olsun dileklerimi tekrar gönderirirm.ve Allah bütün köylülerimizi bu kabil ve benzeri felaketlerden esirgesin........

İsim Fatih Kökçan
E-Mail yattara_29_@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir RİZE    16.01.2011 14:27:39

Mesajı

Site sol üst köşede linki bulunan Harmancık köyü ilköğretim Okulu okul bilgileri köy öğretmenleri hakkında bilgi veren sayfada araştırmada emeği geçenlere teşekkürler.

İsim Dünden Bugüne “KIVIRCIK ALİ”
E-Mail tuncay@harmancik.net
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    11.01.2011 22:04:09

Mesajı

Asıl Adı Ali ÖZÜTEMİZ olan, Kıvırcık Ali 11.10.1968 yılında Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli Köyü’nde, dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya geldi. Doğduğu gün babasının ölümünün 40 ekmeği verilmekteydi. Hal böyle iken dedesi “İşte oğlum geri döndü” der ve babasının ismi olan ALİ adını verir. Babası kendi yöresinde Aşık ALİ olarak bilinen ve çok sevilen mahalli bir halk ozanıdır. Sanatçı büyüyüp okul çağlarına geldiği zaman türküler söylemeye başlar. Bağlamaya ve halk müziğine olan ilgisi, köye gelen ozanları ve dedeleri kapı aralarından dinleyerek başlamıştır. Kah ırgat tarlasına ekmek götürürken, kah koyun kuzunun peşinde koşarken çan sesleri ile sesinin birleştiği anda her şeyi unutur, unutur da bir türkü tutturur.

Bir kayanın üstünde türkü söylerken hayallere dalar ve bu esnada derinden bir ses duyar; “güccük güccük” diye, bu ses evin en küçüğü olmasından dolayı güccük ismini takan annesi Gülbahar hanıma aittir. Oğlunun bu durumunu fark eden Gülbahar hanım, elinden tuttuğu gibi eve götürür ve gözü gibi koruduğu bağlamayı sakladığı yerden çıkararak “al güccüğüm Ali’m babandan sana yadigar” deyip bağlamayı eline tutuşturur. Sanatçı büyük bir sevinçle annesinin elini öperek bağlamayı alır. Hayatında ilk kez mutluluğun göz yaşlarını o an döker. Sevinci çok uzun sürmez ve bağlaması bir kaza sonucu kırılır. Onca yoksulluğa ve maddi imkansızlıklara rağmen, bu duruma üzüldüğünü gören eniştesi Mehmet ve en büyük abisi Sadık, fırtınalı karlı bir kış sabahı sanatçıyı da yanlarına alarak Turhal’ın yolunu tutarlar. Turhal’da bulunan Kılıç Saz Evi’ne giderek, yeni bir bağlama alırlar ve Küçük Ali bağlamasına kavuşmanın mutluluğu ile köye döner.

O dönemde İstanbul’dan eşini defnetmek için gelen Ozan Mahmut KAYA, bu üzüntüsüne rağmen ricaları kıramayarak sanatçıya 15 gün boyunca ders verir. Bu süreçte köyde hem dedelik, hem de ozanlık geleneğini sürdüren Sadık KÖRPECİ dededen de feyz alan sanatçı ilkokul 3’üncü sınıftan itibaren sınıf öğretmeni Fevzi KÜPELİ’nin de desteği ile bağlamasını geliştirmeye devam eder.

Mahzuni ŞERİF, Abdullah PAPUR, Ali KIZILTUĞ, Ali Ekber ÇİÇEK, Muhlis AKARSU, Rıza ASLANDOĞAN, Arif SAĞ, Musa EROĞLU ve Sebahat AKKİRAZ gibi büyük üstatları dinleyerek büyür ve örnek alır. Zamanın çoğunu bağlama çalarak geçiren sanatçı artık epey yol kat etmiş ve çevre köylerde de fark edilerek davet edilmeye başlanmıştır….

Sanatçı bu süreci şöyle anlatır; “1968’de Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli Köyünde doğdum. Babamı hiç görmedim, ben doğmadan 37 gün önce bir kazada vefat etmiş. 9 kardeş yetim büyüdük. Ben en küçükleriyim, yani annemin de dediği gibi ailenin en güccüğü. Okul yıllarımda çalışkan, başarılı ve bir o kadar da haylaz bir çocuktum, ele avuca sığmazdım. Öğretmenlerim bana Cin Ali derlerdi neydem dedeme çekmişim. İlk okuldan sonra maddi imkansızlıklar ve yetersiz koşullardan dolayı okul hayatıma son vermek zorunda kaldım. İşte böyle başlayan öyküm büyük abim Sadık’ın da desteği ile 1983’te beni İstanbul’a kadar getirdi. Öyle değil midir? Yoksulluk Anadolu insanını hep gurbete düşürmemiş midir? Belki önce köyden bir kasabaya, sonra büyük kentlere ya da dünyanın dört bir bucağına… Yani benim deyimimle “Üçüncü gurbete” say say bitmez. İstanbul Kasımpaşa’da Güngör Saz Evi ve yapım atölyesinde çalışmaya başladım. 1,5-2 yıl sürdü. Aynı zamanda Tepebaşı Gazinosunda düzenlenen ses yarışmasında Aşıklama dalında birincilik aldım. 1985 yılında ASM Müzik Kursu’na kayıt oldum. 3 ay süren solfej eğitiminden sonra aidatlarımı ödeyemediğim için ayrılmak zorunda kaldım. Oradan ayrıldıktan sonra da 3 yıl kadar konfeksiyon atölyelerinde çalıştım. Bu süreçte gece kulüplerinde, düğün salonlarında vb… bağlama çalarak, zor koşullarda hayata tutunma mücadelesi verdim.”

Gazino ve düğün salonlarında çalışmaya başladıktan sonra saçlarının uzun ve kıvırcık olmasından dolayı Kıvırcık Ali olarak anılmaya başlar ve 1988 de Şadıman Hanımla evlenir. Oğlu Eren ve kızı Ecemgül hayatına kocaman bir mutluluk getirirler. Bugün Eren 15, Ecemgül, 10 yasında .Hayat iste! Bugün bu evlilik sürüyor olmasa da Kıvırcık Alinin çocuklarına düşkünlüğü biliniyor. Ayrıca yokluğunu aratmayan Şadıman Hanımla da saygın bir ilişkisi var... 1990-91 yıllarında vatani görevini yapar. Askerden sonra artık kendi duygularını müzikal anlamda dile getirmeye başlayan sanatçı, besteleri kendisine ait olan ve zor koşullarda çalışıp kazandığı birikimi ile 1994-1998 yılları arasında 3 albüm yapar ama maddi imkansızlıklardan dolayı bu albümler piyasaya sürülemez.

1995’de İbrahim AKKAYA ve Mustafa YILMAZ ile birlikte Grup Turnalar’ı kurarlar. 1996’da ilk albümleri olan “Türkülerden Türkülere Yol Eyledik“ adlı albümle profesyonelliğe adım atar. 1998’de ikinci albümleri olan “Türküler Kimliğimiz” i çıkartırlar. Bu albümde müziği Kıvırcık Ali’ye ait olan “Turnalar” adlı eser de yer alır. 1983’ten bu yana maddi manevi desteğini esirgemeyen, hala prodüktörü olan, kirvesi ve can yoldaşım dediği İbrahim YILMAZ’ın desteğiyle 1999 yılında ilk solo albümü olan “Gül Tükendi Ben Tükendim” piyasaya çıkar. Kıvırcık Ali müzik ile iç içe büyüdü, emek verdi. Albümlerine gelince, her defasında ayrı bir tat ve renk alınıyor, dinledikçe dinlenesi gelen türküler ile dilini çözüyor gecelerin. Müzik hayatına ilk adımını attığında yol göstericileri ve manevi destekçileri; Musa EROĞLU, Güler DUMAN, Edip AKBAYRAM olur. Kıvırcık Ali ise onların rehberlikleri doğrultunda kendini her daim geliştirerek, Türkiye’yi en ücra köşesine kadar dolaşıp konserler verdi. Almanya’ya o kadar çok gidip geldi ki, bir gün vizesinde problem çıkıp Almanya’ya giremeyince oradaki Türkler Alman Konsolosluğu’nu telefon yağmuruna tutar ve vizesindeki sorun giderilir. Müzik piyasası geleneksel kalıplarıyla başarısına akıl sır erdirememişse de aslında O’nun sırrı basit: Yüreğinin hüznünü, sevincini, burukluğunu, coşkusunu türküleri aracılığıyla dünyaya haykırmak.

O her kesime hitap ediyor; Solcusu, sağcısı, rockçısı, popçusu her kesimden dinleyeni var. İlk zamanlar ismi biliniyor ama kendisi bilinmiyordu. Şimdi ise tüm kitlelere hitabından dolayı herkes tarafından tanınıyor. Geniş bir dinleyici kitlesine sahip. Albümlerinde en az on eserin müziği kendisine ait. Bestelerini Edip AKBAYRAM ve Sibel CAN’ başta olmak üzere bir çok sanatçı seslendirmiştir. Kısa zaman içerisinde yurt dışındaki gurbetçilerimize konserler vererek, özellikle ozanlık geleneğini, Anadolu türkülerini içinde barındıran besteleri ve kendi tarzını ortaya koyan yorumuyla, ünü Avustralya ve Kanada’ya kadar ulaştı.

Kıvırcık Ali’nin serüveni “GÜL TÜKENDİ BEN TÜKENDİM”, “ISIRGAN OTU”, “ÜÇÜNCÜ GURBET” adlı albümleri ile başladı ve bu serüven, daha nice türkü üreteceğe benzer. Bilindiği üzere, özellikle Halk Sanatçısı, kendisine ve topluma yabancılaşmayan, öznel hayat tecrübesini sanatının gücüyle halkıyla bütünleştirebilen ve bu süreçte halkının duygularına da tercüman olabilmeyi başaran kişidir. Bu bağlamda Kıvırcık Ali, öznel dramlarını Türkülerimizin o inanılmaz deryası içinden gelen bir çoşkuyla “GERİYE DÖNÜN SENELER” isimli son albümüyle adeta bu mevsimde gönlümüze düşen, dördüncü bir cemre misali sürdürmektedir.

Zaten parlak yıldızlar, kendi mütavazi gölgelerinde, kendileri gibi olmaya çalışırlarken doğarlar. Nice duygu ve nağme tezatlarıyla gelen ve nice bir o kadar hayat kokan albümlere, Kıvırcık Ali…..

Kaynak: http://www.kivircik-ali.com/index.php?nav=ali

İsim Ayhan Kara
E-Mail ayhankara29@gmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    10.01.2011 12:43:12

Mesajı

Muhteşem Yüzyıl rezaleti. Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatından kesitler sunma iddiasıyla çekilen Show TV’nin yeni dizisi Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Devleti’ni kendi zihinlerinde oluşturdukları ‘harem’den ibaret sananların çarpık tarih anlayışını bir kez daha gözler önüne serdi. 5 Ocak’ta yayına girecek dizinin tanıtımları bile Osmanlı’nın yanlış aksettirildiği tartışmaların alevlendirdi. Tanıtımlar, senarist Meral Okay’ın ömrü savaş meydanlarında geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın adaletini ve Avrupa’yı dize getiren kahramanlıklarını bir kenara bırakıp diğer kötü örneklerde olduğu gibi ‘harem’ safsatasına sığındığını ortaya koydu. Tamamen kasıtlı bir dizi olduğu her sahnesinden anlaşılıyor. Dizi yayına girdi ve bu dizide reyting uğruna geçmişimiz karalanıyor, ecdadımız şehvet düşkünü gibi gösterilmek isteniyor. Geçmişiyle övünen milletler geleceğe güvenle bakarlar. Bizim geçmişimiz bu dizide anlatılanlar gibi değil. Anlı, şanlı, şerefli tarihimizle alay ediliyor. Osmanlı yarı çıplak raks eden cariyelerle değil, dünya medeniyetine ve İslam alemi’ne yaptığı hizmetlerle anılmalıdır… O Kanuni ki, “haldaşım, gardaşım, yoldaşım” diye hitap ettiği, Ebussuud gibi bir ulema (27 yıl şeyhulislamımızdı) ile abi-kardeş idi, yakınlık içinde idi… Kanuni, Fransa’da dans başlayınca nasıl uyardı ve bir uyarısı ile nasıl yasaklandı…” Bu yanlışa, saygısızlığa dur demek elimizde. RTÜK Danışma Hattı’nı ve Show TV. telefonlarını arayarak tepkimizi dile getirelim… Değerlerimizle, geçmişimizle, ecdadımızla alay edilmesine, onların şehvet düşkünü, sapkın olarak gösterilmesine, mahremlerine dil uzatılmasına izin vermeyelim. Bu dizi yayından kaldırılana kadar tepkimizi göstereceğiz inşeAllah… Gönül Erleri Mail Grubu olarak bir sivil protesto örneği olalım Eğer bunlar sizin içinde önemliyse; Bu saygısızlığa duyarsız kalmayalım ve 1- rtuk@rtuk.gov.tr adresine mail ile program hakkındaki görüşlerimizi, tepkimizi dile getirelim… 2- Show tv. yi telefonla arayarak, faks çekerek ve mail atarak yaptıkları hakkında ne düşündüğünüzü dile getirin lütfen… Show Tv. Tel : +90 212 355 01 01 Show Tv. Fax: +90 212 280 63 02 RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178 , Show Tv Şikayet Hattı:(0 212) 355 01 01 Show Tv. E-mail : info@showtvnet.com

İsim Tuncay
E-Mail tuncay@harmancik.net
Web http://www.harmancik.net
Şehir İZMİT - ESENTEPE    04.01.2011 21:06:12

Mesajı

Köylülerim yeni yılda benden habersiz kartol yeyiysiz ya size helal olsun afiyet olsun bu tüncay nerde yok burda diyeniyizde olmadıya ona şaşarım dokuz yıldır boşa kalosor yıpratmışız.

İsim İsmail KOÇLU
E-Mail iskoclu@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir İSTANBUL    03.01.2011 18:04:01

Mesajı

Kıymetli Aziz tebrik ediyor, mutluluklar diliyorum.

İsim REFİK ŞERİF KOÇLU
E-Mail refikkoc@mynet.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    02.01.2011 18:47:44

Mesajı

Emmoğlu hayırlı olsun, Allah bir yastıkta kocaltsın, hayırlı nesiller nasip eylesin... Amin...

İsim TEBRİK
E-Mail yigitdstn@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    31.12.2010 20:26:02

Mesajı

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

2011 yılının huzur, bereket, sağlık, başarı ve esenlikler getirmesini, yeni yılda da birlik ve beraberliğimiz daim olmasını, tüm dünyada barışın hakim olduğu bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2011 yılının büyüyen ve gelişen Gümüşhanemizin, Türkiyemizin son yıllarda imza atmış olduğu büyük başarılarına yenilerinin eklenmesine, huzur ve refahımızın artarak çoğalmasına vesile olmasını diliyorum

. Başta Gümüşhaneli hemşehrilerim olmak üzere tüm insanlığın yeni yılını en içten dileklerimle kutluyor sağlık, başarı ve esenlik dolu bir yıl dilerim. Saygılarımla

Doç. Dr. Kemalettin AYDIN AK Parti Gümüşhane Milletvekili

İsim H.NECİP ŞAHİN
E-Mail necip2934@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir İSTANBUL    31.12.2010 20:21:52

Mesajı

2011Yılımızın bizlere,milletimize,vatanımıza ve bütün İslam alemine hayırlar,güzellikler ve mutluluklar getirmesini Cenab-ı Mevlamızdan niyaz ederim. RABBİM!Bizleri görünen ve görünmeyen bütün kazalardan muhafaza eyle.İşlerimizde bol kazanç ve helal rızık nasip eyle. RABBİM!Bizlere dünyada ve ahirette güzellikler nasip eyle.Bizleri Cehennem ateşinden koru.Hesap gününde bizi,annemizi,babamızı,ailemizi ve bütün müminleri bağışla.(amin)

İsim A.ÇELİK
E-Mail isikkoyu@mynet.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    31.12.2010 12:57:01

Mesajı

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM Muhterem Müslümanlar! Milletleri ayakta tutan millî ve manevî değerlerdir. Bu değerler, milletlerin birlik beraberlik ve toplumsal dayanışma içerisinde yaşamasını ve milli kimliğiyle tarih sahnesinde yer almasını sağlamaktadır. Milletler, söz konusu değerleri gelecek kuşaklara aktardığı oranda varlıklarını sürdürürler. Tarih, bize milli ve manevi değerlerine sahip çıkmayan ve başka milletleri körü körüne taklit edip milli şahsiyetlerini kaybedenlerin dünya coğrafyasından silinip yok olduklarını göstermektedir. Bu yüzden, bir toplumu içten yıkmak isteyenler, inanç, ahlak ve milli değerleri yok etmeyi ilk hedef olarak seçmektedirler. Değerli Müslümanlar! Yüce dinimizle milli kültürümüz adeta bütünleşmiş ve dinimizin güzel prensipleriyle yoğrulmuştur. Sevgi, saygı ve fedakârlığın geliştirilmesinde, toplum hayatımızın ahenkli ve sağlam bir şekilde devam ettirilmesinde, gençlerimizin ve çocuklarımızın yetiştirilmesinde, manevi değerlerimizin ve milli kültürümüzün katkısı büyüktür. Özellikle genç kuşakları bu değerler çerçevesinde eğitmek ve yetiştirmek oldukça önemlidir. Çünkü gençlerin dini ve ahlaki değerlerden uzaklaşmaları, örf ve adetlerimize uymayan davranışları benimsemelerine, zararlı akım ve alışkanlıkların tuzağına düşmelerine yol açmaktadır. Bu itibarla geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi, milli, manevî ve kültürel değerlere uygun yetiştirmek, anne-baba eğitimci ve toplum olarak hepimizin görevidir. Nitekim Yüce Allah, dini ve ahlakî prensiplere sahip çıkarak kimlik ve şahsiyetimizi korumamızı emretmiş ve şöyle buyurmuştur: "İşte bu din, benim dosdoğru yolumdur. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar, sizi parça parça edip, doğru yoldan ayırır. İşte bunları, sakınasınız diye Allah size emreder"(1) Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de bizleri ahlakî çöküntüye neden olabilecek, birlik ve beraberliğimizi bozacak başka milletlerin örf ve adetlerini benimsemekten sakındırmıştır. Aziz Müslümanlar! Bugün, toplumumuzda yılbaşı kutlaması adı allında düzenlenen eğlence ve toplantılar kültürel ve geleneksel bir temele sahip değildir. Bu tür eğlencelerde aklı ve sağlığı tehdit eden içki içmeyi, aile bütçesini sarsan kumarı ve israf boyutundaki harcamaları milli ve dini değerlerimizle bağdaştırmak asla mümkün değildir. Ayrıca milli ve manevi değerlerimize ters bu tür eğlence ve adetler, kültürel tahribata yol açmakta, bizleri millî kimliğimizden uzaklaştırmaktadır. Bunun için kültürel mirasımızdan, dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerlerimizi yaşatmaya gayret edelim ve bu değerlerimizi genç kuşaklara aktarmaya çalışalım. Dini ve milli değerlerimizle çelişen başka kültürlerin örf ve adetlerini körü körüne taklit ve özentiden kaçınalım. Yılbaşı kutlamalarını vesile edinerek Allah ve Resulünün razı olmayacağı tavırlar yerine, geçmiş senelerde yaptıklarımızı gözden geçirerek ve gelecek yeni yılda hayatımıza daha iyi nasıl yön verebileceğimizi düşünelim.

İsim Ali ÇELİK
E-Mail alicelik29@gmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir GÜMÜŞHANE    31.12.2010 10:37:15

Mesajı

Merhaba tüm Harmancıklı hemşehrilerimin yeni yılını kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

İsim Haspi KÖKÇAN
E-Mail haspikokcan29@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir KOCAELİ    29.12.2010 08:49:48

Mesajı

Halı saha maçında kolumun kırılması nedeniyle, gerek telefonla ve gerekse site aracılığı ile geçmiş olsun dileklerinde bulunan tüm dostlara kalbi şükranlarımı arz ederim. Haspi KÖKÇAN / Körfez Gümüşhaneliler Dernek Başkanı

İsim Timur ŞAHİN
E-Mail haber@haber29.net
Web http://www.haber29.net
Şehir GÜMÜŞHANE    29.12.2010 00:17:16

Mesajı

Değerli Gümüşhaneli hemşerilerim, Gümüşhane Merkez ve Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul ilçelerimiz başta olmak üzere bütün köylerimizi ve köy internet sitelerimizi önemsiyoruz. Memleketteki Haberleri, Gurbetteki Gümüşhane Haberlerini, İl Derneğinden Köy Derneklerine kadar bütün Gümüşhanenin, köylerimizin haberlerini internet sitemizde yayınlıyoruz. Memleketimizden Haberimiz olsun diyorsanız Haber29.Net internet sitemizi ziyaret edebilir haber@haber29.net e-posta adresimize göndereceğiniz haberlerinizi yayınlayabiliriz. İletişim yolu ile de 0506 948 28 29 Nolu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca memleket sitelerimizde Haber29.NET internet sitemizin alt kısmında yer alan “sitene ekle” kodları kullanarak Gümüşhanemizle ilgili yerel, bölgesel, siyasi, ekonomik, spor, gurbet ve dernek haberlerini sitelerinden yayınlayabilirler. Sevgi ve saygılarımla. Timur ŞAHİN ( Haber29.NET )

İsim ebubekir kökçan
E-Mail ebubekir_kokcan@hotmail.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir KIBRIS    25.12.2010 11:54:48

Mesajı

tuncay abi teşekkürler. Hasbi amcama da acil şifalr.....

İsim alansalıoğlu
E-Mail çetin@asliborek.com
Web http://www.harmancik.net
Şehir ANKARA    19.12.2010 17:23:03

Mesajı

arkadaşlar sıtenız çok guzel olmuş emeği gecen arkadaşlar ellerınıze sağlık

Sayfa : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168

Ziyaretçi defterinde toplam mesaj var.

                                         . . . : : : Görüş Ekle : : : . . .