Selahattin TANIŞ:

Tanış Müzik Evi'nde bağlama ve gitar gruplarındaki öğrencilerin müzik eğitimlerini, akademik kariyer sahibi ve en iyi ortamda eğitim veren müzik öğretmeni Ozan Tanış'ın öğrencileri harika bir müzik ziyafetini dinleyicilere sundular. Bağcılar Kaymakamı Hüseyin Avni Mutlu, Gümüşhane Arzular Belediye Başkanı Yaşar Tanış, Bahçelievler İmar Müdürü Temuz Tüzer'in ve birçok davetlinin de katıldıkları türkü gecesine ilgi yoğundu. Gitar ve bağlama gruplarındaki öğrencilerin konserinde hem küçük müzisyenler hem de onları izlemeye gelen aileleri oldukça heyecanlı ve neşeliydiler. Tanış Müzik Evi'nin bu küçük öğrencileri çalmış oldukları müzik aletleri ile çok sıkı bir saygın eğitimin güzelliğini de sahneye yansıtmaları dikkati çekti. Konser başlamadan önce bir söyleşi yaptığımız sanatçı Selahattin Tanış; Türk Halk Müziğinin kendine özgü çizgisinden çıktığını ve şu andaki halk müziğinin tamamen bölgelere veya kişilere göre sunulduğunu ifade etti. Türk Halk Müziğine yıllarını vererek ona layık saygı ve sevgiden ödün vermeyen sanatçı Tanış, halk müziğinin, akademik kariyer noksanlığı yüzünden yarınlarının zor olduğunun altını çizdi. İşte Tanış’tan dikkat çekici görüşler: Akademik alandaki eğitimli sanatçılarımız elbette halk müziğimizin saygınlığ çizgisindedirler. Türk Halk Müziğimize geçmişte de çok büyük hizmet veren onu deforme etmeden halkımıza sunma sanatkarlığının ne denli kutsal bir görev olduğunun bilincinde olan ustalarımızın geleceğe bıraktıkları eserleri değiştirmeye ve onları yıpratmaya kimsenin hakkı da yoktur” diyen Tanış'ın Türk Halk Müziğine olan emeği geçmişteki ustalarımızın çizgisinden de asla dışa çıkım yapmamaktır dedi.

Son yıllarda halk müziğimize ilginin çoğalmaya başlaması sevindirici bir gelişmedir ve bu çok önemlidir.

Gerçekten çok iyi bir halk müziği eğitim veren kursalarımızın başarıları da ortadadır ve özellikle Türk Müziğimizin konservatuarlarında iyi bir şekilde eğitim görmüş, müziğimizin sevilmesine, yaygın bir hale gelmesine emeği geçen bir çok sanatçımız vardır. Buralardan mezun olarak halk müziğimizi deforme etmeden onu yaygınlaştırma yarışında olan eğitmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir. Türk Halk Müziğimiz halk kültürünün omurgasını oluşturmuştur. Evrensel müziğe ulaşmak için öncelikle ulusal müziğimizin formatını doğru yakalamak onu iyi tanımak tanıtmak gerekiyor. Türkiyemizin hemen hemen her çocuğu, genci ve yaşlısı ile bıkmadan yılmadan zevk ile dinleyeceği format zenginliğindeki Türk Halk Müziğimizin yapısını bozmadan çağın kulaklarını iyi bir eğitim ile hitap edebilecek hale getirmek gerekiyor. Her kesime halk müziğimizin saygınlığını yaşamsal olarak da sağlamak elbette halk müziğimize yılların emeği geçmiş ustalarımızında ortak duygularıdır. Günümüzün müzisyenleri bugünümüzü anlatmaya çalışan ve bugünün insanlarının zevklerine ve isteklerine göre oldukları besteler yapmaktadır. Fakat bu bestelerin ezgi yapıları ile halk müziğimize uygun olması gerekir. Arabesk ya da özgün müzik denilen türleri de asla çağrıştırmamalıdır. Bir çok yöresel sazımızın güncelleştirilerek günümüzün ve geçmişimizin halk çalgılarına kazandırılması da gerekiyor ve bu tür çalışmalar bu çalgılarımızı kullanan ustalarımız ile Kültür Bakanlığının bir araya gelmesi ile mümkündür.

Selahattin Tanış, türkülerimizi aslına uygun icra ediyor ve öğrenci yetiştiriyor

Selahattin Tanış 1956 yılında Gümüşhane'nin Arzular Köyü’nde doğdu. İlkokulu Arzular Köyü'nde, Orta okulu Kale nahiyesinde okudu. Köyde bir düğünde çok sevdiği bağlaması kasıtlı olarak kırıldı ve bu olaydan oldukça etkilendi. Ama müzikten asla kopmadı. 1972 yılında Gümüşhane Öğretmen Okulu 2. sınıfından müzik sevdası yüzünden ayrıldı. O yıllarda öğretmenlerinin sesini beğenmesi dolayısıyla 1974 yılında İstanbul'da ilk 45'lik plağını doldurdu. Yine, Bizim elin kışımı geldi, Harşit çayı, Nettin allı yarimi adlı bir çok plak ve kaset yaptı. İstanbul Radyosu'nda bir yıl stajyer sanatçı olarak çalıştı. Radyoya verdiği eserlerden bazıları: Gümüşhane güzelleri, Erzincan'ın ayazı, Neler çektim neler, Boyu fındık çubuğu, Eminem dağdan kar getir, Yeni bir sevdaya düştüm, Matarayı doldurdu gibi eserler kazandırdı. Gümüşhane ilinin tanıtımına büyük katkıları oldu. Şiranım adlı şiire müzik yaptı ve kliple müzik severlere sundu. Yetiştirdiği öğrencilerden bazıları ünlü sanatçılar oldu. Bunlar; Zara, Memocan, Tezcan Tezgel, Kıvırcık Ali, Yılmaz Turan ve Ramazan Kartal'dır. Yılların tecrübesiyle Tanış Müzik Merkezinde ciddi, ilkeli, her türlü müzik eğitimi yapılarak gençlerimizin kültürlerine sahip çıkması sağlanıyor. Tanış Müzik Merkezi'nde her biri kendi dalında uzman eğitmenler ders veriyor. Selahattin Tanış tarafından 1987 yılında kurulan Tanış Müzik Merkezi geniş kapsamlı olarak müzik eğitimine devam ediyor. Tanış Müzik Merkezi’nde Devlet ve özel konservatuar sınavlarına da pek çok öğrenci yetiştiriliyor.