Gümüşhane 'nin en büyük kişisel web sitesi


 

.

Karaca Magarası

Karaca Magarası, Gümüşhanenin 17 km kuzeybatısında Torul ilçesine baglı cebeci köyünün karaca mahallesi yakınlarındaki kırantaş mevkinde denizden 1550 metre yükseklikte yer almaktadır. Karaca Mağarası, onbinyıllık mazisi olduğu tahmin edilen ve çok güzel ve biçimli sarkıt ve diketlerden oluşan bir mağaradır yatay yönde gelişme göstermiş ve yaklaşık elipse benzeyen dört ayrı salonun birleşmesinden meydana gelmiştir.Magara alanı yaklaşık 1500 metrekare ve uzunlugu 105 metredir Mağaranın havası Astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir her yıl 15 Nisan....15 Kasım tarihleri arasında hizmet vermektedir. Karaca magarası tel: 0 456 626 50 70

Akçakale Magarası

Gümüşhane'nin dogusunda ve şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunan Akçakale Magarası, Merkeze bağlı Akçekale köyü Arsa mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Akçakale Magarası 18.500 m2 lik bir alana sahiptir, magara yatay yönden gelişmiş bir ana galeri ile bunun devamı görünümündeki ikinçi dereceden galerilerden oluşmaktadır.Magara damlataşı şekilleri bakımından nispeten zengin olup duvarları ve tavanda sarkıt,dikit, magara incisi ve magara flaması gibi çok ilginç görüntüler arz eden damlataşlarına sahip bulunmaktadır.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi Şiran İlçesine 25 km mesafede bulunan Seydibaba Köyündedir. Tomara Şelalesi adeta kayaları patlatarak 15-20 m. genişliğinde bir alandan çıkarak yaklaşık 25 metre yükseklikten kar veya süt rengini almış bir su varlığı şeklinde 2 km uzaklıktan duyulan su ninnileri sesleri ile yatağına dökülmektedir. Suyun akış vadisi içerisinde oluşturduğu akış kıvrımları , akış rejimi vadinin rafting yapılabilecek konumda olmasını sağlamaktadır. Şelale ve çevresinin zengin flora ile oluşturduğu uyumlu peyzajı görülmeye değer güzelliktedir. Şelale çevresinde yeme içme ve dinlenme gibi öncü tesisleri bulunmaktadır.

Limni Gölü

Limni gölü, Torul ilçesi Zigana köyü sınırlarında bulunur. Göl ve çevresi sahip olduğu doğal güzellikleri, zengin flora ve faunası ve havası ile insanlara sağlıklı bir ortam sunar.

Krater Gölleri

Zigana Turizm merkezi (Kış sporları)

Gümüşhane-Trabzon karayolunun 50. km de Zigana tüneli geçildikten sonra doguya 3.5 km lik stabze yol ile ulaşılan güzel bir turizm merkezidir.

Zigana Turizm merkezi ( Yaz sporları)

Zigana turizm merkezinde, elektrik, içme suyu, 800 m lik telski, kayak egitim tesisi, telsiz-telefon haberleşme sistemi, otel, lokanta, kır kahvesi, bakkal,kasap, manav mevcut olup tüm ihtiyaçların rahatlıkla karşılanabilecegi kapasteye sahiptir. Zigana turizm merkezi yaz aylarında çim, kış aylarında kayak turizmine elverişli olan ülkemizin ender turizm mekanlarından biridir.