HARMANCİK.NETResimde, servise hazır üzeri tereyagı ile süslenmiş haşıl görülmekte...

Yemek Kültürümüz:

Halk kültüründe önemli bir yere sahip olan yemek kültürümüz uzun deneyimler sonucu kazanılmıştır . Kendi ürettiğini kendi tüketen halk bir besin maddesinden birçok yemek yapabilmiştir. Köyüzün halk mutfağını anlatırken geleneksellik taşıyan yönünü incelemeye çalıştık.

Yemek yapmasını çok iyi bilenlere ''keyveni'' denir. Düğünlerde, eğlencelerde yemeklerin yapımında bu kişiler çağrıdır. KeyveniIerin en ustasına ''baş keyveni'' denir.

Evin en önemli unsurlarından olan mutfakta eski tip evlerde (taş ev) ve eski zamanlarda tandır bulunmaktaydı. Yemekler burada pişirilir , yemekler burada pişirilirdi. Hatta mutfak oturma ve yatma için de kullanılırdı. Fakat son elli yıldır mutfakta sadece yemek pişirilmektedir .Ayrıca son 20-30 yılda yapılan evlerde tandır bulunmamaktadır. Tandırın haricinde yemekler ''karaocak'' ta pişirilmektedir. İlk önce evin içinde olan bu ocak şimdilerde evin dışında bulunmaktadır.

Yemek yer sofrasında genel olarak bakır fakat kalaylanmış ''sini'' de yenir. Aile üyeleriyle beraber yenilen yemek, kalabalık olma durumunda kadın ve erkek olmak üzere ayrı ayrı yenir. Yemeğe ilk oturan ve başlayan kişi ailenin reisidir .Aile fertleri aile reisi yemeğe başlamadan yemek yiyemezler .

Köye has başlıca yemek çeşitleri olarak;

 Borani; Ispanak, pancar ve dağlarda bulunan şifalı diye bilinen diğer otlardan, kabak ve şeker pancarından yapılır. Ispanak haşlandıktan sonra suyu sıkılır ayrı bir kaba konularak üzerine bolca yoğurt dökülür. Ayrı bir kapta tereyağ da soğanlar iyice pembeleşinceye kadar pişirilip üzerine dökülür.

 Erişte; Undan yapılan yufkalar ince ve eşit şekilde bıçakla kesilir. Kaynatılmış suda haşlanıp ayrı bir kaba alınır. Üzerine tereyağ ve şerbet dökülür.

 Evelik Dolması; Evelik dağlar da kendiliğinden yetişir, yaprakları uzun bir bitkidir. İnce çekilmiş kendime ayran veya su ile iyice haşlanır. Ayrı bir kaba alınarak soğumaya bırakılır. İçine süt veya ayran çökeleği katılarak el ile yoğurulur. Daha önce haşlanıp süzülen eveliğin içine dolma gibi sarılır. Tencerenin içine az miktarda kaynamış su ilave edilerek az bir miktar daha pişirildikten sonra servise sunulur.

 Gaygana; Buğday unu ile yumurta çırpılır. Tavada kızdırılan yağın içine tavanın tabanını kaplayacak kadar çırpılmış hamur dökülerek pişirilir.

 Herle Çorbası; Buğday unu tere yağ ile kavrularak üzerine sıcak su dökülür. Bu karışım topaklaşmayı önlemek için iyice karıştırılmalıdır. Pişince sıcak servis yapılır.

 Mantı; Yufkalar açılarak üst üste konulur. 2 veya 3 santim enin de kesilir. Daha sonra her bir parça nuska şeklinde tekrar kesilir ve kurutulmaya bırakılır. Makarna gibi suda haşlanarak suyu süzülür. Ayrı bir kapta yoğurt ile ezilmiş sarımsak iyice karıştırılıp üzerine dökülür. Tavada kızdırılan tereyağ mantının üzerinde gezdirilir ve sıcak olarak servise sunulur.

 Siron; Parmak eninde kesilen yufkaların kurutulduktan sonra ılık suda ıslatılarak güzelce sahana dizilir üzerine süzme ve tereyağı dökülerek yapılan bir tatlı çeşidi.

 Pancar Kavurması; Pancar suda haşlanır ve suyu elde iyice sıkılarak başka bir kaba alınır. Tavada kızdırılan tereyağına katılarak iyice kavurulur. Üzerine yumurta kırılıp servise hazır hale getirilir.

 

Yemeklerimiz üzerine söylenenler


 RÜYAM

Evelik dolmasını baş ucuma koysalar
Eriştelik aşı ince ince kıysalar
Kurumuş fetirle beni dövseler
Su böreği için şehit giderim...

Haşıl gelsin gevişetim belimi
Ne güzel becermiş evin gelini
Yağlı çökelekli zurna dürümü
Verin çalayım,midem oynasın...

Kuru kemikli yarmalı yahnı
Siron ile mantı sanki nikahlı
Kızarmış kadayıf telli duvaklı
İki dişim arasında düğün ederim...

Kurut katıhlı gendümeli çorba
Unutamam seni ey kocu dolma
Gavudu,kuymağı sakın unutma
Sakal oynatmadan yutarım sizi...

Sanmayın oburum,sadece rüya
Akşamı yemeden daldım uykuya
Uyanır uyanmaz koştum sofraya
Aç tavuk rüyada neler görürmüş...

Faruk Yerli

 UNUTULAN YEMEKLERİMİZ

Çökelekli börek zirve dudakta
Yer gök dolması kaldı askıda
Mercimekli pilav şimdi sırada
Herle çorbasıyla kuymak nerede?

Pağla katısı ekin yemeği
Ev makarnası çeker çileyi
Baki kalan şimdi kartol yemeği
Kepçeyle içilen sütlü nerede?

Un çorbasının elbet çilesi çoktur
Yoğurtlu sironun emeği boldur
Un haşılı artık Kelkit’te yoktur
Gurutlu haşıl kaldı nerede?

Fırfır çorbası kayboldu gitti
Madımak yemeği yıllarca bitti
Gatıklı çorba arada geldi
Yoğurtlu dolma kaldı nerede?

Lemisimiz sac üstünde pişerdi
Tereyağı sürülmesini beklerdi
Turşular ki küplerinde ekşirdi
Tekneyle kavurmalar nerede?

Hamit Daltaban